Náš příběh

Historie společnosti

Společnost RUDOLF JELÍNEK se zabývá výrobou alkoholických nápojů, zejména destilátů. Tradice výroby ovocných destilátů ve Vizovicích sahá až do roku 1585. Samotná společnost vznikla na konci předminulého století, v roce 1894.  Její výrobky jsou známy ve všech koutech České republiky a také ve světě.

svestka
400+let tradice výroby ovocných destilátů
house
1894založení společnosti RUDOLF JELÍNEK
cargo-ship
1934zahájení exportu destilátů do USA
strom
2003založení vlastních ovocných sadů

Historie domu

U Bílé botky, U Bílé kuželky či U Bílé číše. To jsou názvy, které tento dům pozdně renesančního původu ve své historii dostal. Dům č. p. 116 byl postaven pro katolické studenty z Lužice nejpravděpodobněji na začátku 17. století.

Nachází se v ulici U Lužického semináře, na území, které se odedávna nazývalo Na Písku. Dům byl součástí osady Rybáře, která velmi dobře prosperovala a rychle se rozrůstala. Osada se rozprostírala u řeky v těsné blízkosti prastaré obchodní cesty, která spojovala Prahu se severem Čech. Na sever od domu stával kostel sv. Petra, který byl v roce 1784 zrušen a následně zbořen. Ohradní zeď a pravděpodobně velká část pozůstatků hřbitova i kostelíku, zanikla při výstavbě dnešního Mánesova mostu (1911 – 1914).

Historické foto domu U Bílé botky
Slivovitz Museum R. JELÍNEK

V průběhu let se zde vystřídalo několik majitelů a došlo k barokním a klasicistním úpravám interiéru. V roce 1966 jej koupila Slávka Budínová, česká divadelní a filmová herečka. Ta se pustila do přestavby domu a zcela změnila jeho vnitřní uspořádání. K historické budově byla na její jižní straně přistavěna v nápodobivém historizujícím vzhledu nová patrová budova.

V srpnu roku 2002 postihla Prahu povodeň a voda zcela zalila přízemí domu. V té době byla již Slávka Budínová po smrti, dům zůstal opuštěný a začal chátrat.

Novodobá historie se začíná psát v roce 2011.  Celý objekt koupila likérka RUDOLF JELÍNEK s cílem zde vybudovat slivovicové velvyslanectví. Po dlouhých peripetiích se záměr podařilo zrealizovat a v roce 2019 se dům otevřel veřejnosti.